نشان جدید برای پناهگاه حیوانات Battersea

پناهگاه حیوانات بی‌سرپناه بترسی در سال ۱۸۶۰ افتتاح شده است و به تازگی با کمک تیم طراحی استودیوی طراحی پنتاگرام، نشان جدیدی برای این پناهگاه که زین پس، صرفاً با نام بترسی شناخته خواهد شد، طراحی شده است. طراحی نشان با تکنیک آبرنگ و با تبادل نظرهای بسیار مابین طراحان و نمایندگان این پناهگاه صورت گرفته است. در نهایت قرار شد تعداد زیادی نشان، به تناسب تعداد نژاد سگ‌ها و گربه‌هایی که در این پناهگاه، سرپرستی می‌شوند، طراحی شود. تمامی نشان‌ها با آبرنگ و به صورت دستی طراحی شده‌اند.

یکی دیگر از تغییرات عمده‌ای که در نام پناهگاه صورت گرفته، جایگزینی جمله خانه سگ‌ها و گربه‌ها به برای سگ‌ها و گربه‌ها است. این پیشنهاد تغییر از سوی گروه طراحی پنتاگرام، توسط مارینا ویلر و نارش رامچاندانی صورت گرفت. این کار بیش‌تر برای حذف جنبه‌های منفی که عموماً در برخی خیریه‌ها و پناهگاه‌ها برای تربیت سگ‌ها و گربه‌ها انجام می‌شود صورت گرفته تا ظاهر و باطن پناهگاه به هیچ عنوان، بار منفی نداشته باشد.

پنتاگرام در مورد انتخاب واژه خانه اینگونه توضیح داده است:
«واژه خانه به معنی جایی دائمی برای سکونت است. یعنی پناهگاه و منزلی دائمی برای حیواناتی که در بترسی زندگی می‌کنند. البته بترسی سه پناهگاه دیگر هم دارد اما به طور کلی این تصمیم را گرفتیم که از لفظ خانه استفاده کنیم تا حس آرامش و امنیت را به شنونده منتقل کنیم»
موسسه برای تاکید بر وظیفه خود که حفاظت از سگ‌ها و گربه‌ها و نگهداری از این حیوانات در بهترین شرایط ممکن است، از تصاویر نژادهای سگ و گربه در نشان جدید خود استفاده کرده و البته رنگ آبی قدیمی خود را نیز در زمینه آبرنگی نشان حفظ کرده است.

طرح‌های انتزاعی که برای نشان حیوانات انتخاب شده‌اند به نوعی ساده و گویا، داستان و هدف واقعی بترسی را به تصویر می‌کشند و تأکیدی بر جنبه شفقت انسانی و عدم لزوم قربانی کردن حیوانات به دلایل و روش‌های مختلف دارد. تصاویر به طور مشخص به چهره حیوانات اشاره‌ای ندارد و حالتی کلی از حیوانات را نشان می‌دهد و سعی می‌کند از این طریق به فردیت و شخصیت هر حیوان که مشخصاً با حیوان دیگر کاملا تفاوت دارد تأکید کند. فردیتی که با کمک‌های انسانی می‌تواند به اوج خود برسد.

قلم استفاده شده در پوسترهای تبلیغاتی این انجمن Franklin Gothic انتخاب شده تا بتواند پیام این انجمن را با قدرت و صلابت به اطلاع بقیه مردم برساند. تلاش پنتاگرام در کل پروسه طراحی و بازتولید پوسترهای بازاریابی و طراحی نشان انجمن این بوده که تصاویر و عنصرهای استفاده شده در پوسترهای تبلیغاتی، در نهایت به جمع‌آوری کمک‌های مالی کمک کنند. برای مثال در برنامه چالش سگهای گلی از نوعی قلم دست‌ساز فانتزی با عنوان پنجه‌های بترسی در پوسترهای خود استفاده کرده بود. پروژه مرتبط دیگری که تیم طراحی در دست دارد، عکاسی از سوژه‌های مرتبط برای استفاده در پوسترهای تبلیغاتی و تشویق به پذیرش حیوانات بی‌سرپرست است. عکس‌هایی ساده و گویا که هدف اصلی بترسی را بدون هیچ توضیح اضافه‌ای به مخاطب منتقل کند.

استودیو پنتاگرام یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین استودیوهای طراحی و بازاریابی است که در سال ۱۹۷۲ کار خود را در شهر لندن آغاز نموده و در حال حاضر، شعبه‌های مختلفی در سراسر جهان دارد. از جمله پروژه‌های اخیر این شرکت تبلیغاتی می‌توان به پروژه هویت بصری در فستیوال طراحی سال گذشتهٔ لندن و همچنین بازاریابی و انجام پروژه‌های تبلیغاتی برای اعتراض به تخصیص مالیات بر محصولات بهداشتی زنان در کشور آمریکا اشاره کرد.

خوشبختانه در سال‌های اخیر، مردم به روش‌های دیگری جز خرید حیوانات روی آورده‌اند و بیش‌تر ترجیح می‌دهند در بین پایگاه‌های پناهگاهی حیوانات، به دنبال حیوان موردعلاقه خود بگردند. بترسی نیز مانند سایر پناهگاه‌های حیوانات، خدمات متنوعی در پایگاه وب خود به متقاضیان سرپرستی حیوانات ارائه می‌دهد.
مأموریت بترسی، دادن فرصت دوباره برای زندگی به سگ‌ها و گربه‌هایی است که به هر دلیل از سوی صاحب قبلی خود رانده شده یا از ابتدا بی‌خانمان بوده‌اند و برای نیل به چنین هدفی، تمام تلاش خود را برای سهولت دسترسی عموم و ارائه خدمات به بیشترین متقضایان ممکن، به کار بسته است.

منبع خبر: Dezeen

مترجم: سیما تقوی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 10 =