تصویرگری

واژه تصویرگری معادل واژه تصویرسازی است لغت تصویر سازی از ترجمه کلمه “illustration” آمده است. تصویر گری در واقع به معنای روشن کردن و قابل درک کردن یک متن یا مفهوم به وسیله تصویر می باشد. جهت اطلاع بیشتر درمورد مفهوم این واژه میتوانید به مقاله مفهوم تصویرسازی در وبلاگ زیما مراجعه نمایید.

به عبارتی متن مربوط به مفاهیم و تصویر مربوط به یک دنیای مشخص است.

متن اطلاعات خطی و پشت سر همی است که کم کم به ذهن مخاطب منتقل می شود ولی تصویر مجموعه اطلاعاتی است که به یکباره به ذهن مخاطب منتقل می شود. تصویرگر به وسیله تصویر به متن جان می دهد. پس مخاطب مهم ترین بخش تصویر گری است.

در پاره ای موارد در ذهن این سوال پیش می آید که چه تفاوتی بین نقاشی با تصویرگری وجود دارد. نقاشی یک امر کاملا شخصی است و نقاش اثرش را بر اساس میل و هنر خودش خلق می کند. انتخاب موضوع، ابعاد اثر و مواد در اختیار خودش است اما اثر تصویرگری کاملا هدفمند و بر مبنای سفارش شکل می گیرد. تصویر گر با مفهوم و متنی مشخص سروکار دارد و اثر تصویر گری برای ارتباط با مخاطبی خاص خلق می شود.

تصویرگر مسئول بیان تصویری محتواست. تصویرگری برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبی معین انجام می شود.

در نتیجه تصویرگری برخلاف نقاشی در خدمت بیان مفهوم است.

 

*** در کلاس های زیما به آموزش تصویرگری در بخش های مختلف از جمله تصویرگری کتاب کودک و نوجوان، تصویرگری مطبوعات بزرگسال، تصویرسازی سه بعدی و سایر دروس تخصصی این رشته می‌پردازیم جهت اطلاع از این کلاس ها با ما تماس بگرید.