تکنیک‌های تصویرسازی

مدرس: احسان عبداللهی و علی بوذری

طول دوره: ۸ جلسه ۲.۵ ساعته

روز و ساعت برگزاری: یکشنبه‌ها – ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۳۰

شروع ترم بهار: ۲۸ فروردین

میزان سرمایه گذاری: ۱۳۳۰۰۰۰ تومان

محتوای آموزشی:

یک اثر تصویرگری خوب، تلفیق ایده آلی از ساختار و پرداخت است.ساختار استخوانبندی اثر و طراحی و دیزاین آن است و پرداخت لایه ی رویی اثر یعنی تکنیکی است که هنرمند برمی گزیند.
وقتی درباره تکنیک‌های اجرایی در هنرهای تجسمی حرف می زنیم با طیف گسترده‌ای از ابزار و وسایل و روش‌ها روبرو هستیم.این تنوع تکنیکی در شاخه های مختلف حرفه ی تصویرگری مانند تبلیغات، کتاب، مجله، مد و کارتون نیز وجود دارد.

زاویه دید هنرمند نسبت به سوژه، تکنیک او را مشخص می کند. مهارت داشتن در چندین تکنیک، هم برای بیان بهتر محتوا کارساز است و هم موجب برقراری ارتباطی موثرتر با مخاطب می‌شود؛ چرا که تصویرگر می‌تواند متناسب با محتوای مورد نظر خود، تکنیک اثرش را برگزیند و اجرا کند. تکنیک‌هایی که در این کلاس تدریس می شوند شامل کلاژ، چاپ برجسته (لینو، تکنیک‌های ابداعی)، منوتایپ، منو پرینت و چاپ‌های ترکیبی هستند.

در این کارگاه، هنرجویان تکنیک‌‎ها را بر روی طرح‌هایی که قبلا خلق کرده‌اند، پیاده‌سازی خواهند کرد و فرصتی برای آموزش طراحی و تصویرگری وجود نخواهد داشت.

هدف:

  • آموختن اجرایی تکنیک‌های خلاقانه

خروجی کارگاه:

  • اجرای نهایی تمامی تکنیک‌های نامبرده شده

ابزار و وسایل لازم:

  • پارچه متقال، چسب چوب، اکولین، پاستل روغنی، کاغذ کالک، ماژیک راندو، پر، مو، مقوای چوب پنبه‌ای، کاغذ پوستی، خمیر بازی و…
  • لینولئوم، مغار (V شکل)، مقوا، چسب رازی، فوم، رنگ چاپ افست، قلطک، طلق، کاغذ رنگی و …
  • در جلسه‌ی اول کارگاه گزیده‌ای از آثاری  را که تاکنون خلق کرده‌اید به همراه داشته باشید.

تصاویری از کارگاه های برگزار شده:

برای مشاهده رزومه اساتید بر روی تصویر آنها کلیک کنید:

احسان عبداللهی

ehsan abdolahi

علی بوذری

علی بوذری

رنگ‌شناسی و داشتن مهارت و توانایی در طراحی و خلق شخصیت و فضا

برای کسب مهارت‌های فوق می توانید در کارگاه‌های زیر، که در خانه زیما برگزار می‌شوند، شرکت کنید:

تکنیک‌هایی که در این کلاس می‌آموزید، باید پیوسته تمرین و تکرار شوند تا در اجرای آن‌ها مهارت لازم را کسب کنید. برای ادامه، انتخاب یکی از تخصص‌های تصویرگری مانند تصویرسازی کتاب، مطبوعات، تبلیغاتی و کارتون  پیشنهاد می‌شود.

برای کسب مهارت‌های فوق میتوانید در کارگاه‌های زیر که در زیما برگزار می‌شوند، شرکت کنید:

راهنمای شرکت در کلاسهای آنلاین زیما، مدرسه طرح و تصویر:

یکی از مهمترین امکاناتی که اینترنت پیش روی ما گذاشته رفع محدودیت‌های مکان و زمان است. این ویژگی بستری ایده آل برای یادگیری و آموزش می سازد. مسائلی چون آلودگی هوا، بیماری، ترافیک، برف و باران و عوامل مختلف دیگر که رفت و آمد به محیط‌های آموزشی را سخت یا غیر ممکن می‌کنند، میتوان با شرکت در کلاس‌های آنلاین به راحتی برداشته شوند. مدرسه زیما، آموزش آنلاین را از سال ۱۳۹۷ آغاز کرده و تاکنون هنرجویان زیادی از شهرها و کشورهای مختلف در کلاس‌ها، ورکشاپ‌ها و وبینارهای آن شرکت کرده‌اند. آموزش آنلاین این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که تنها با اتصال به اینترنت، از طریق کامپیوتر، تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود آموزش ببینید. شما در تمامی مراحل کلاس می‌توانید یک روند تعاملی با مدرس و سایر هنرجویان، داشته باشید، سوال کنید، نظر بدهید و درباره‌ آنچه در حال اتفاق است وارد گفتگو شوید.

پرسش‌های متداول:

• آیا کلاس آنلاین به شکل ویدیو برایم ارسال می‌شود؟ آیا باید فیلمی را دانلود کنم؟
خیر. کلاسهای آنلاین زیما به صورت زنده، مستقیم و تعاملی هستند. کلاس‌ها، ورکشاپ‌ها و وبینارهای آنلاینِ زیما، واقعا آنلاین هستند. یعنی هنرجو و مدرس همزمان باهم آنلاین می‌شوند و امکان تعامل، پرسش و پاسخ، و رفع اشکال درکلاس وجود دارد. هر هنرجو نحوه‌ کار کردن استاد را می‌بیند و توضیحات وی را می‌شنود. هر زمان نیز سوال یا ابهامی داشت به راحتی می‌پرسد و پاسخ می‌گیرد. درست همانند کلاس‌های حضوری، هنرجویان فرصت انجام کار عملی دارند، آثارشان را با استاد و همکلاسی‌هایشان به اشتراک می‌گذارند و سپس تحلیل و نظر استاد را در کلاس به اتفاق می‌شنوند. در کلاسهای آنلاین زیما همواره مسئول فنی حاضر است تا اگر اختلالی در ارتباط آنلاین رخ داد، آنرا برطرف کند و این موضوع وقت مدرس و سایر هنرجویان را نگیرد.
این توضیح را لازم دانستیم چون شیوه‌ای درآموزش از راه دور مرسوم است که به اشتباه آنلاین خوانده می شود و شامل ارسال ویدئو به شکل آفلاین است.

• برای شرکت در کلاسهای آنلاین چه امکاناتی باید داشته باشم؟
لپ‌تاپ یا کامپیوتر ( تبلت با گوشی هوشمند نیز قابل اسفاده است)؛اسپیکر یا هدست؛اینترنت با سرعت مناسب.
• آیا برای شرکت در کلاس‌های آنلاین نیاز به نصب برنامه یا نرم‌افزار خاصی دارم؟
– خیر، تنها کافی است به آخرین نسخه‌ یکی از مرورگرهای Chrome یا Safari دسترسی داشته باشید.

• من اولین باری است که در یک کلاس آنلاین شرکت می کنم. چه کاری باید انجام دهم؟
مسئول فنیِ کلاس پیش از شروع اولین جلسه چگونگی شرکت در کلاس را به شما آموزش خواهد داد. سپس صدا، تصویر و سایر موارد لازم را آزمایش می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکل، پیش از شروع کلاس، آن را برطرف خواهد کرد.

• اگر پرسشی داشته باشم میتوانم در طول کلاس مطرح کنم؟
بله، شما می‌توانید در تمام طول کلاس پرسش خود را مطرح کنید و پاسخ را از استاد بشنوید. نحوه پرسش و پاسخ پیش از شروع کلاس، توسط مسئول فنی برای شما توضیح داده می‌شود.

• آیا امکان ارائه نمونه کار به مدرس کلاس وجود دارد؟
بله، این امکان برای تک تک هنرجویان فراهم است. هنرجویان باید هر جلسه تکالیف خود را در بازه زمانی خواسته شده انجام دهند و سپس آن‌ها را ارسال نمایند. این زمان فرصت مناسب را برای بررسی دقیق تکالیف و نمونه کارها توسط استاد کلاس را فراهم می‌کند. در صورتی که بازه زمانی توسط هنرجو نادیده گرفته شود، زیما هیچگونه مسئولیتی نسبت به بررسی تکالیف ارسال نشده نمی‌پذیرد.

• حجم اینترنت مصرفی در هر جلسه آنلاین چقدر است؟
تقریبا بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ مگابایت به ازای هر یک ساعتاستفاده مورد نیاز است.

• برای دریافت صدا و تصویر با کیفیت مناسب، سرعت اینترنت چقدر باید باشد؟
اگر تاکنون در استفاده از اینترنت مشکلی نداشته‌اید، در کلاسهای آنلاین نیز مشکلی پیدا نمی‌کنید. کیفیت صدا و تصویر، بستگی به کیفیت اینترنت شما دارد.
بهترین گزینه استفاده از اینترنت ADSL با سرعت حداقل ۵۱۲k است. اینترنت تلفن همراه یا GPRS با سرعت ۴G و همچنین WiMAX نیز مناسبند. اما همواره ممکن است لحظاتی اختلال داشته باشد.فاصله‌ی شما از مودم هم در کیفیت دریافتی تاثیر دارد .

• چه مواردی را باید پیش از شروع هر جلسه در نظر داشته باشم؟
۱) حتما از آخرین نسخه مرورگر Chrome براس سیستم عامل ویندوز یا اندروید و آخرین نسخه مرورگر Safari برای سیستم عامل ios استفاده کنید.
۲) هنگام برگزاری کلاس از فیلترشکن استفاده نکنید.
۳) حداقل ۱۰ دقیقه قبل از شروع کلاس، از طریق لینکی که در اختیارتان قرار گرفته به فضای کلاس آنلاین وارد شوید.
۴) حجم باقی مانده از اینترنت خود را بررسی و در صورت نیاز شارژ کنید.
۵) کنترل کنید که باتری موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ شما شارژ داشته باشند.
۶) اگر از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید، بهتر است یک موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ شما کنارتان باشد تا در صورت قطعی برق از آن‌ها استفاده کنید و کلاس را از دست ندهید.
۷) درصورت بروز مشکل در اینترنت خانگی، می‌توانید از هات اسپات موبایل یا تبلت خود استفاده کنید. لازم است این روش را قبلا امتحان کنید.
۸) چنانچه درباره کلاس آنلاین زیما پرسشی دارید، می توانید در ساعات اداری با شماره ۰۲۱۸۸۵۶۶۸۴۲ تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =