نرم افزار Illustrator

مدرس: علی شمس

پنج شنبه ها – ساعت: ۰۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

شروع ترم بهار: ۱ اردیبهشت

طول دوره: ۱۰ جلسه ۳ ساعته

میزان سرمایه گذاری: ۱۴۴۰۰۰۰ تومان

 محتوای آموزشی:

ایلاستریتور نرم افزار گرافیکیِ بُرداری است که استاندارد صنعت است و به شما اجازه می‌دهد تا لوگو، آیکان، تایپوگرافی، طراحی و تصویرسازی‌های پیچیده برای هر رسانه‌ای (اعم از چاپ، وب، ویدیو، موبایل و …) خلق کنید. ادوب ایلاستریتور سی سی (Adobe Illustrator CC) نرم‌افزار ضروریِ قدرتمند برای طراحی و دیزاین است که مسیر شما را برای به تصویر کشیدن تخیلتان با شکل‌ها، رنگ‌ها، افکت‌ها و نوشته‌ها هموار می‌کند.

سرفصل‌های ایلاستریتور در زیما:

۱. ایلاستریتور چیست؟
۲. ایجاد سند و کار با آن
۳. آشنایی با محیط کار و همچنین ایجاد و ذخیره یک محیط کار اختصاصی
۴. آشنایی با آرت برد و کار در محیطی با چندین آرت برد
۵. آشنایی با لایه و کار با آن
۶. رسم اشکال
۷. تغییر شکل و جابجای اشکال
۸. آشنایی و کار با Fill و Stroke
۹. کار با رنگ
۱۰. ایجاد اشکال مرکب
۱۱. کار با متن و حروف
۱۲. اصلاح و کار با اشکال تولید شده
۱۳. چاپ و تولید فایل با قالب‌‌های متفاوت

 هدف:

کسب مهارت در کارکردن با نرم افزار ایلاستریتور در سطح مقدماتی و در جهت حرفه‌ای شدن، به شکل کاربردی برای هنرمندان و دیزاینرها

 خروجی:

اجرای نهایی پروژه‌های کلاسی

علی شمس

علی شمس

مدرس نرم افزار Illustrator در زیما

تحصیلات علی شمس

کارشناسی ارتباط تصویری

بخشی از سوابق علی شمس:

بازآموزی واحد گرافیک کامپیوتر کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان

بازآموزی واحد صفحه آرایی انتشارات سروش

آموزش و راه اندازی واحد نرم افزارهای گرافیک مبتنی بر ویندوز چند لیتوگرافی

تدریس کامپیوتر گرافیک با گرایش طراحی وب سایت – دانشکده هنر، دانشگاه تهران

مشاور طراحی UI/UX

کلاس ایلاستریتور مقدماتی پیش نیاز لازم ندارد.

این کلاس برای طراحان، تصویرگران و هنرمندانی که می‌خواهند طرح های خود را ترسیم کنند و برای تغییر، تبدیل و ویرایش آن هیچ  محدودیتی در فرم، رنگ و اندازه نداشته باشند، مناسب است. کسب مهارت در نرم افزار ایلاستریتور برای هنرجویان رشته های ارتباط تصویری، تصویرسازی و گرافیک ضروری است.

راهنمای شرکت در کلاسهای آنلاین زیما، مدرسه طرح و تصویر:

از مهمترین امکاناتی که اینترنت پیش روی ما گذاشته این است که محدودیت مکان و مسافت را بی معنا کرده است. همین ویژگی بستری ایده آل برای یادگیری و آموزش می سازد. همچنین مشکلاتی مثل آلودگی هوا، بیماری، ترافیک، برف و باران و عوامل مختلف دیگر که رفت و آمد به محیط‌های آموزشی را سخت یا غیر ممکن می‌کنند، با شرکت در کلاسهای آنلاین به راحتی از سر راهِ آموزش برداشته می‌شوند. مدرسه زیما آموزش آنلاین را از سال ۹۷ آغاز کرده و تا امروز هنرجویان زیادی از شهرها و کشورهای مختلف در کلاسها، ورکشاپها و وبینارهای زیما شرکت کرده‌اند. آموزش آنلاین به شما این امکان را می دهد که تنها با اتصال به اینترنت و از طریق کامپیوتر، تلفن همراه یا لپ تاپ خود آموزش ببینید. شما در طی تمامی مراحل کلاس می‌توانید در یک روند تعاملی با مدرس و سایر هنرجویان، در ارتباط باشید، سوال کنید، نظر بدهید و درباره‌ی آنچه در حال اتفاق است وارد گفتگو شوید.

سوالات متداول:

• آیا کلاس آنلاین به شکل ویدیو برایم ارسال می‌شود؟ آیا باید فیلمی را دانلود کنم؟
خیر. کلاسهای آنلاین زیما به صورت زنده، مستقیم و تعاملی هستند.
کلاسها، ورکشاپها و وبینارهای آنلاینِ زیما، “واقعا” آنلاین هستند! یعنی هنرجو و مدرس همزمان باهم آنلاین می‌شوند و امکان تعامل، پرسش و پاسخ و رفع اشکال درکلاس وجود دارد. هر هنرجو نحوه‌ی کار کردن استاد را می‌بیند، توضیحات ایشان را می‌شنود. هر زمان سوال یا ابهامی داشت به راحتی می‌پرسد و پاسخ می‌گیرد. درست همانند کلاسهای حضوری، هنرجویان فرصت انجام کار عملی دارند، آثارشان را با استاد و همکلاسیهایشان به اشتراک می‌گذارند و سپس تحلیل و نظر استاد را در کلاس به اتفاق می‌شنوند. در کلاسهای آنلاین زیما همواره مسئول فنی حاضر است تا اگر خللی در ارتباط آنلاین رخ داد، آنرا برطرف کند و این موضوع وقت مدرس و سایر هنرجویان را نگیرد.
این توضیح را لازم دانستیم چون شیوه ای درآموزش از راه دور مرسوم است که “اشتباها” آنلاین خطاب می شود، اما شامل (ارسال ویدئو به شکل آفلاین) است.

• برای شرکت در کلاسهای آنلاین چه امکاناتی باید داشته باشم؟
یک دستگاه لپتاپ یا کامپیوتر متصل به اینترنتِ مناسب و اسپیکر و یا هدست کافی است.
تبلت و گوشی هوشمند نیز قابل استفاده هستند.

• چگونه در کلاسهای آنلاین شرکت کنم؟ آیا نیاز به نصب برنامه یا نرم‌افزار خاصی دارم؟
– خیر. نیاز به نصب هیچ برنامه‌ای نیست.
– تنها کافی است به آخرین نسخه‌ی یکی از مرورگرهای Chrome یا Safari دسترسی داشته باشید.
– لینک ورود به فضای کلاس، کلمه عبور و رمز برایتان ارسال می‌شود. شما ۱۰ دقیقه قبل از شروع هر جلسه از کلاس، با کلیک بر روی لینک و وارد کردن کلمه عبور و رمزِ مختص خود، به کلاس، استاد و همکلاسیهایتان و البته مسئول فنیِ کلاس (که مراقب همه چیز هست) می‌پیوندید. پس از ورود، فقط کافیست به راحتی به صندلی خود تکیه داده و به تدریس استاد گوش دهید.

• من برای اولین بار است که در یک کلاس آنلاین شرکت می کنم. چه کاری باید بکنم؟
مسئول فنیِ کلاسهای آنلاینِ زیما، پیش از شروع اولین جلسه از کلاس، حتما چگونگی شرکت در کلاس را به شما آموزش می‌دهد. همچنین صدا، تصویر و سایر موارد لازم برای استفاده از این کلاس را با شما آزمایش می‌کند و در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، پیش از شروع کلاس، به رفع آن خواهد پرداخت.

• اگر پرسشی داشته باشم میتوانم در کلاس آنلاین مطرح کنم؟
بله، ساز و کاری برای پرسش و پاسخ فراهم شده‌است. شما می‌توانید در هر مرحله‌ای از تدریس یا ارائه‌ی توضیحات توسط استاد، سوالتان را مطرح کنید و پاسخش را از ایشان بشنوید. نحوه‌ی پرسش و پاسخ بسیار ساده است و پیش از شروع کلاس، توسط مسئول فنی به شما توضیح داده خواهد شد.

• امکان ارائه نمونه کار به مدرس کلاس وجود دارد؟
بله، این امکان برای تک تک هنرجویان فراهم است. ضمن اینکه برای هرجلسه تکالیفی از طرف مدرس کلاس از هنرجویان خواسته می شود که باید طی زمان گفته شده انجام و ارسال شود. این زمان برای بررسی دقیق تکالیف و نمونه کارهای شما توسط مدرس کلاس است. در صورتی که این زمان توسط هنرجو نادیده گرفته شود، زیما هیچ مسئولیتی در خصوص بررسی تکالیف هنرجو در غیر از زمان گفته شده بر عهده ندارد.

• میزان حجم مصرفی برای هربار استفاده از کلاس آنلاین چقدر است؟
به صورت تقریبی برای هرساعت استفاده از کلاس آنلاین بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ مگابایت حجم اینترنت نیاز است.

• برای دریافت صدا و تصویر با کیفیت مناسب، سرعت اینترنت چقدر باید باشد؟
درصورتی که تاکنون در استفاده از اینترنت مشکلی نداشتید، برای کلاسهای آنلاین نیز مشکلی نخواهید داشت. اما به هر حال کیفیت ارائه کلاس آنلاین بستگی به کیفیت اینترنت دریافتی شما دارد. به این معنی که هرچه سرویس اینترنت شما از کیفیت و سرعت بهتری برخوردار باشد دریافت محتوای کلاس برای شما با کیفیت مناسبتری خواهد بود.
اولین گزینه برای استفاده هرچه بهتر از کلاسهای آنلاین، اینترنت ADSL با حداقل سرعت k512 است. اینترنت همراه یا GPRS با سرعت ۴G و همچنین WiMAX نیز قابل استفاده هستند. اما به طور کلی دریافت اینترنت با سرعت های متفاوت، ممکن است با اختلالهای لحظه ای مواجه شود. همچنین فاصله‌ی شما از مودم هم در این امر تاثیر دارد .

• مواردی که لازم است برای احتیاط و جلوگیری از احتمال بروز مشکل، در نظر داشته باشید و قبل از هر جلسه از کلاس آنلاین آماده کنید:
– در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز یا اندروید، تنها از آخرین نسخه‌ی مرورگر Chrome استفاده کنید.
– در صورت استفاده از سیستم عامل ios ، تنها از آخرین نسخه‌ی مرورگر Safari استفاده کنید.
– در حین برگزاری کلاس آنلاین از فیلترشکن استفاده نکنید.
– حتما حداقل ۱۰ دقیقه قبل از زمان شروع کلاس، به فضای کلاس آنلاین وارد شوید. (از طریق لینک کلاس که قبلا در اختیارتان قرار گرفته)
– میزان حجم اینترنت خود را بررسی و در صورت نیاز شارژ کنید.
– کنترل کنید که موبایل، تبلت یا لپتاپ شما شارژ داشته باشند.
– اگر از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید، ترجیحا یک موبایل، تبلت یا لپتاپ هم محض احتیاط در دسترس داشته باشید که در صورت قطعی برق، بتوانید از دستگاه دیگر استفاده کنید و از کلاس عقب نمانید.
– حواستان باشد که درصورت بروز مشکل در اینترنت خانگی، می‌توانید از هات اسپات موبایل یا تبلت خود استفاده کنید. این روش را قبلا امتحان کنید.
– درصورت بروز هرگونه ابهام و یا سوال درباره کلاس آنلاین می توانید در ساعات اداری با شماره‌ی ۰۲۱۸۸۵۶۶۸۴۲ تماس بگیرید.

18 دیدگاه ها

 1. موسوی گفت:

  سلام و خسته نباشید ایا امکانش هست در پایان دوره پروژه شخصی خودمون رو به عنوان پروژه نهایی روش کار کنیم ؟ چون من نیاز یه یادگیری این نرم افزار برداری دارم از طرفی پروژ ه ای هم در این خصوص دارم میخواستم اگر امکانش باشه در انتهای دوره با کمک استاد پروژه خودم رو نهایی کنم ؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز. بله شما میتونید با توجه به آموخته هاتون در کلاس، در منزل روی پروژه‌ی شخصی خودتون کار کنید و سوالات و مشکلاتتون رو با مدس کلاس درمیون بذارید. و به این ترتیب، هم پروژه های کلاسی رو پیش بردید و آموختید، هم پروژه خودتون رو انجام دادید.

 2. فریماه گفت:

  سلام. خسته نباشید. تایم کلاس ها جابه جا شدنی نیست؟ افرادی مثل بنده که شاغل هستیم چه کنیم؟ 😁

  • admin گفت:

   سلام دوست گرامی
   ممنون
   خیر، ما تمام تلاشمان بر این است که کلاس ها بعدازظهر تشکیل شوند تا برای شاغلین ساعت مناسبی باشد اما در بعضی موارد ساعت‌هایی که اساتید به ما میدهند محدود هست و امکان پذیر نیست.

 3. هادی بروجردی گفت:

  سلام
  دوره ی پیشرفته illustratorهم دارید؟

  • admin گفت:

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بله داریم
   برای اطلاع از دروس ارائه شده در هر ترم می‌توانید به قسمت برنامه‌ی دوره‌ها و ثبت نام در منوی سایت مراجعه کنید

 4. ALI گفت:

  من با این نرم افزار کار میکنم . قبلا در مدرسه ایده خدمت استاد شمس بودم . فکر میکنم لازمه دوره پیشرفته ی این نرم افزار را در خدمت استاد باشم . لطفا اسم من را در لیست رزرو دوره ی پیشرفته ی استاد شمس قرار بدهید . با تشکر

 5. Ftme گفت:

  سلام کلاس انلاین ندارید؟

  • admin گفت:

   سلام و وقت بخیر دوست گرامی
   کلاس آنلاین داریم اما در حال حاضر برای ایلاستریتور فقط کلاس حضوری داریم.
   ممکن هست که در ترم‌های آینده برگزار کنیم.

 6. الهه گفت:

  سلام. من مقدمات ایلاستریتور رو بلدم، یعنی ابزار و استفاده معمولی از ابزار رو بلدم. ولی هنوز نمیتونم پیشرفته با ابزار کار کنم و کار حرفه‌ای داشته باشم. شما دوره‌ی پیشرفته هم برگزار میکنید؟

 7. زهره نويد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  لطفا بفرمائید دقیقا چه زمانی کلاسهای ایلاستریتور پیشرفته را برگزار میکنید؟؟

 8. فاطمه گفت:

  سلام. من دوره ایلاستریتور رو قبلا گذروندم و الان هم باهاش دارم کار میکنم البته در حدی که همیشه کارهای وکتوریم رو اجرا کردم. و با این نرم افزار می تونم بگم در حد مقدماتی کاملا بلدم کار کنم. می خوام دوره پیشرفته رو ثبت نام کنم که بتونم تو این محیط ۳ بعدی کار کنم و همینطور تصویرسازی هامو به نحو احسن و با افکت های موجود اجرا کنم. سرفصلی رو که گفتین بلدم.
  دوره پیشرفته این نرم افزار رو دارین که بخوام شرکت کنم؟

  • admin گفت:

   سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   سرفصل‌های این دوره برای شروع کار با این نرم افزار و انجام پروژه‌های مرتبط نسبتا جامع هستن و در حال حاضر فقط این دوره را برای ایلاستریتور داریم.

 9. شقایق گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  در پایان دوره مدرک معتبر هم میدین که خارج از کشور هم معتبر باشه؟

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   زیما از وزارت ارشاد مجوز داره و در مدرک پایان دوره هم شماره مجوز و مهر آموزشگاه خورده میشه که قابل ترجمه هم هست. میتوانید در پورتفولیو استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =