فضاسازی در تصویرگری

مدرس: کمال طباطبائی

طول دوره: 10 جلسه 2 ساعته

روز و ساعت برگزاری کلاس: یکشنبه‌ها ساعت: 18:00 تا 20:00

شروع ترم تابستان: 22 تیر

میزان سرمایه گذاری: 620000 تومان

محتوای آموزشی:

برای تبدیل شدن به یک تصویرگر حرفه ای و توانایی خلق اثر در تمامی حیطه های تصویرسازی از قبیل کتاب و نشریات کودک، نوجوان و بزرگسال، یا حوزه های دیگری چون کارتون و انیمیشن، فضاسازی امری بسیار مهم و چالش برانگیز است.

فضاسازی علاوه بر این که نشان دهنده موقعیت مکانی و زمانی است، نقش موثری هم در بیان مفاهیم دارد و میتواند به باورپذیری داستان برای مخاطب کمک کند.

در حیطه ی فضاسازی سعی بر آن است تا عناصر مختلف به کار گرفته شوند تا هنرجو به درک دقیق و صحیحی از فضای 2 بعدی و 3بعدی برسد و مهارت خلق فضاهایی با ترکیب بندی مناسب، همراه با گردش درست تیرگی، روشنی و رنگ را کسب کند.

و همچنین بتواند زاویه دید مناسبی را برای اثرش برگزیند تا با تداعی بهتر فضای متن، تصویری بر آن بیفزاید یا در مقام مکمل معنای درونی متن از توانایی های تکنیکال خود بهره بگیرد و ترکیبی موزون وهماهنگ از متن و تصویر ایجاد نماید.

هدف:

توانمند ساختن هنرجو در جهت خلق فضایی متناسب با محتوای مورد نظرش و بهره برداری از قابلیت بیانی خاص نهفته در فضاهای مختلف از قبیل طبیعت، شهری، داخلی و بیرونی.

خروجی کارگاه:

فضاسازی با موضوعات و مقاصد مختلف منطبق بر طرح درسی که در طول ترم ارائه خواهد شد.

ابزار و وسایل لازم:

ابزار طراحی، مداد رنگی، ماژیک، روان نویس، کاغذ پوستی یا دفتر پوستی.

تصاویری از کارگاه های برگزار شده:

کمال-طباطبایی

کمال طباطبایی

مدرس دوره های از طراحی ذهنی تا طراحی شخصیت ، از طراحی شخصیت تا فضاسازی و تصویر سازی مطبوعات بزرگسال   در زیما

۱۳۴۸ تهران

تحصیلات

کارشناسی ارتباط تصویری_دانشگاه هنر تهران ۱۳۷۶

سوابق کاری کمال طباطبائی

مدیرهنری و طراح گرافیک فصلنامه رسانه

مدیرهنری و طراح گرافیک نشریه سروش کودکان

مدیرهنری و طراح گرافیک ستارگان جزیره

مدیرهنری و طراح گرافیک در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

مدیرهنری و طراح گرافیک در شرکت ملی نفت ایران

مدیرهنری و طراح گرافیک بانک اقتصاد نوین

تصویرگر بیش از ۴۰ جلد کتاب کودک و نوجوان

تصویرگر مطبوعات بزرگسال و خردسال

داوری جشنواره هنرهای تجسمی قزوین

داوری جشنواره ملی جوان

داوری جشنواره هنرهای تجسمی

داشتن مهارت و توانایی در کارگاه های زیر که در خانه هنر زیما برگزار میشوند شرکت کنید:

اکنون که طراحی ذهنی، طراحی شخصیت و فضاسازی را آموخته اید می توانید این مهارت را با تمرین مداوم طراحی و تکمیل کنید و با انتخاب هر کدام از شاخه های تخصصی تصویرسازی کتاب، کارتون، مد، دیزاین وارد مرحله ی پیشرفته تری از تصویرسازی شوید.

به خاطر داشته باشید هر کدام از شاخه های ذکر شده خود به تنهایی الزامات خاصی دارند و کسب مهارت های جدیدی را طلب می‌کنند.یکی از حیطه هایی که یادگیری آن را در ادامه راه به شما توصیه می کنم آموختن نرم افزارهای گرافیکی هستند.

***برای کسب مهارت های فوق می توانید با توجه به علاقه شخصیتان در هر کدام از کارگاه های زیر که در خانه هنر زیما برگزار می شوند شرکت کنید.

راهنمای شرکت در کلاسهای آنلاین زیما، مدرسه طرح و تصویر:

از مهمترین امکاناتی که اینترنت پیش روی ما گذاشته این است که محدودیت مکان و مسافت را بی معنا کرده است. همین ویژگی بستری ایده آل برای یادگیری و آموزش می سازد. همچنین مشکلاتی مثل آلودگی هوا، بیماری، ترافیک، برف و باران و عوامل مختلف دیگر که رفت و آمد به محیط‌های آموزشی را سخت یا غیر ممکن می‌کنند، با شرکت در کلاسهای آنلاین به راحتی از سر راهِ آموزش برداشته می‌شوند. مدرسه زیما آموزش آنلاین را از سال 97 آغاز کرده و تا امروز هنرجویان زیادی از شهرها و کشورهای مختلف در کلاسها، ورکشاپها و وبینارهای زیما شرکت کرده‌اند. آموزش آنلاین به شما این امکان را می دهد که تنها با اتصال به اینترنت و از طریق کامپیوتر، تلفن همراه یا لپ تاپ خود آموزش ببینید. شما در طی تمامی مراحل کلاس می‌توانید در یک روند تعاملی با مدرس و سایر هنرجویان، در ارتباط باشید، سوال کنید، نظر بدهید و درباره‌ی آنچه در حال اتفاق است وارد گفتگو شوید.

سوالات متداول:

• آیا کلاس آنلاین به شکل ویدیو برایم ارسال می‌شود؟ آیا باید فیلمی را دانلود کنم؟
خیر. کلاسهای آنلاین زیما به صورت زنده، مستقیم و تعاملی هستند.
کلاسها، ورکشاپها و وبینارهای آنلاینِ زیما، “واقعا” آنلاین هستند! یعنی هنرجو و مدرس همزمان باهم آنلاین می‌شوند و امکان تعامل، پرسش و پاسخ و رفع اشکال درکلاس وجود دارد. هر هنرجو نحوه‌ی کار کردن استاد را می‌بیند، توضیحات ایشان را می‌شنود. هر زمان سوال یا ابهامی داشت به راحتی می‌پرسد و پاسخ می‌گیرد. درست همانند کلاسهای حضوری، هنرجویان فرصت انجام کار عملی دارند، آثارشان را با استاد و همکلاسیهایشان به اشتراک می‌گذارند و سپس تحلیل و نظر استاد را در کلاس به اتفاق می‌شنوند. در کلاسهای آنلاین زیما همواره مسئول فنی حاضر است تا اگر خللی در ارتباط آنلاین رخ داد، آنرا برطرف کند و این موضوع وقت مدرس و سایر هنرجویان را نگیرد.
این توضیح را لازم دانستیم چون شیوه ای درآموزش از راه دور مرسوم است که “اشتباها” آنلاین خطاب می شود، اما شامل (ارسال ویدئو به شکل آفلاین) است.

• برای شرکت در کلاسهای آنلاین چه امکاناتی باید داشته باشم؟
یک دستگاه لپتاپ یا کامپیوتر متصل به اینترنتِ مناسب و اسپیکر و یا هدست کافی است.
تبلت و گوشی هوشمند نیز قابل استفاده هستند.

• چگونه در کلاسهای آنلاین شرکت کنم؟ آیا نیاز به نصب برنامه یا نرم‌افزار خاصی دارم؟
– خیر. نیاز به نصب هیچ برنامه‌ای نیست.
– تنها کافی است به آخرین نسخه‌ی یکی از مرورگرهای Chrome یا Safari دسترسی داشته باشید.
– لینک ورود به فضای کلاس، کلمه عبور و رمز برایتان ارسال می‌شود. شما 10 دقیقه قبل از شروع هر جلسه از کلاس، با کلیک بر روی لینک و وارد کردن کلمه عبور و رمزِ مختص خود، به کلاس، استاد و همکلاسیهایتان و البته مسئول فنیِ کلاس (که مراقب همه چیز هست) می‌پیوندید. پس از ورود، فقط کافیست به راحتی به صندلی خود تکیه داده و به تدریس استاد گوش دهید.

• من برای اولین بار است که در یک کلاس آنلاین شرکت می کنم. چه کاری باید بکنم؟
مسئول فنیِ کلاسهای آنلاینِ زیما، پیش از شروع اولین جلسه از کلاس، حتما چگونگی شرکت در کلاس را به شما آموزش می‌دهد. همچنین صدا، تصویر و سایر موارد لازم برای استفاده از این کلاس را با شما آزمایش می‌کند و در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، پیش از شروع کلاس، به رفع آن خواهد پرداخت.

• اگر پرسشی داشته باشم میتوانم در کلاس آنلاین مطرح کنم؟
بله، ساز و کاری برای پرسش و پاسخ فراهم شده‌است. شما می‌توانید در هر مرحله‌ای از تدریس یا ارائه‌ی توضیحات توسط استاد، سوالتان را مطرح کنید و پاسخش را از ایشان بشنوید. نحوه‌ی پرسش و پاسخ بسیار ساده است و پیش از شروع کلاس، توسط مسئول فنی به شما توضیح داده خواهد شد.

• امکان ارائه نمونه کار به مدرس کلاس وجود دارد؟
بله، این امکان برای تک تک هنرجویان فراهم است. ضمن اینکه برای هرجلسه تکالیفی از طرف مدرس کلاس از هنرجویان خواسته می شود که باید طی زمان گفته شده انجام و ارسال شود. این زمان برای بررسی دقیق تکالیف و نمونه کارهای شما توسط مدرس کلاس است. در صورتی که این زمان توسط هنرجو نادیده گرفته شود، زیما هیچ مسئولیتی در خصوص بررسی تکالیف هنرجو در غیر از زمان گفته شده بر عهده ندارد.

• میزان حجم مصرفی برای هربار استفاده از کلاس آنلاین چقدر است؟
به صورت تقریبی برای هرساعت استفاده از کلاس آنلاین بین 150 تا 300 مگابایت حجم اینترنت نیاز است.

• برای دریافت صدا و تصویر با کیفیت مناسب، سرعت اینترنت چقدر باید باشد؟
درصورتی که تاکنون در استفاده از اینترنت مشکلی نداشتید، برای کلاسهای آنلاین نیز مشکلی نخواهید داشت. اما به هر حال کیفیت ارائه کلاس آنلاین بستگی به کیفیت اینترنت دریافتی شما دارد. به این معنی که هرچه سرویس اینترنت شما از کیفیت و سرعت بهتری برخوردار باشد دریافت محتوای کلاس برای شما با کیفیت مناسبتری خواهد بود.
اولین گزینه برای استفاده هرچه بهتر از کلاسهای آنلاین، اینترنت ADSL با حداقل سرعت k512 است. اینترنت همراه یا GPRS با سرعت 4G و همچنین WiMAX نیز قابل استفاده هستند. اما به طور کلی دریافت اینترنت با سرعت های متفاوت، ممکن است با اختلالهای لحظه ای مواجه شود. همچنین فاصله‌ی شما از مودم هم در این امر تاثیر دارد .

• مواردی که لازم است برای احتیاط و جلوگیری از احتمال بروز مشکل، در نظر داشته باشید و قبل از هر جلسه از کلاس آنلاین آماده کنید:
– در صورت استفاده از سیستم عامل ویندوز یا اندروید، تنها از آخرین نسخه‌ی مرورگر Chrome استفاده کنید.
– در صورت استفاده از سیستم عامل ios ، تنها از آخرین نسخه‌ی مرورگر Safari استفاده کنید.
– در حین برگزاری کلاس آنلاین از فیلترشکن استفاده نکنید.
– حتما حداقل 10 دقیقه قبل از زمان شروع کلاس، به فضای کلاس آنلاین وارد شوید. (از طریق لینک کلاس که قبلا در اختیارتان قرار گرفته)
– میزان حجم اینترنت خود را بررسی و در صورت نیاز شارژ کنید.
– کنترل کنید که موبایل، تبلت یا لپتاپ شما شارژ داشته باشند.
– اگر از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید، ترجیحا یک موبایل، تبلت یا لپتاپ هم محض احتیاط در دسترس داشته باشید که در صورت قطعی برق، بتوانید از دستگاه دیگر استفاده کنید و از کلاس عقب نمانید.
– حواستان باشد که درصورت بروز مشکل در اینترنت خانگی، می‌توانید از هات اسپات موبایل یا تبلت خود استفاده کنید. این روش را قبلا امتحان کنید.
– درصورت بروز هرگونه ابهام و یا سوال درباره کلاس آنلاین می توانید در ساعات اداری با شماره‌ی 02188566842 تماس بگیرید.

enroll-icon-2 (2)

7 دیدگاه ها

 1. نسیم صبوریان گفت:

  خسته نباشید.برای این درس از سیستم یا نرم افزار استفاده میشود؟؟؟

 2. معصومه گفت:

  سلام اموزش هایی تحت عنوان سی دی اموزشی ویا کتاب موجود نیست ؟؟؟؟؟؟

 3. نرگس فروزش گفت:

  با درود به مجوعه ی وزین زیما
  امکانش هست تصاویر تمام شده ی آثار هنرجو ها را هم قرار بدهید؟

 4. رها گفت:

  سلام
  خوش بحال تهرانی ها که میتونن از کلاسهای این اساتید بزرگ استفاده کنند، کاش برای ما شهرستانی ها هم این امکانات وجود داشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =