آیا میخواهی تصویرگر شوی؟

گمان میکنم تعداد زیادی از کسانی که میگویند میخواهند تصویرگر شوند، واقعا نمی دانند تصویرگر کیست.

وقتی بچه بودم، فکر می کردم میخواهم هنرمند شوم. اما می دانستم منظورم دقیقا “هنرمند” شدن نیست. فکر کنم کلاس ششم بودم که خیلی اتفاقی به عبارت “هنرمند تجاری” برخوردم. بنظر می آید این کمی به آن چیزی که من تصور میکردم نزدیک تر است. از آن پس تا سال ها هر زمان هرکس از من می پرسید که میخواهی در آینده چه کاره شوی عبارت “هنرمند تجاری” را بکار می بردم. سرانجام در دبیرستان بود که معلم هنر مرا به اصطلاح “تصویرگر” آشنا کرد. بله من میخواستم تصویرگر شوم.

اما تصویرگر کیست؟

تصویرگر هنرمندی است که از تصویر برای رساندن یک ایده به بینندگان استفاده می‌کند. این دقیقا همان کاری است که تصویر مقابل انجام میدهد.

این تصویر که در Houston Press منتشر شده درباره‌ی مردی است که در یک انفجار مجروح شده و بلافاصله چند وکیل به او تاخته‌اند. حتی بیننده بدون دانستن قصه و با توجه به عناصر تصویر می تواند بگوید یک مرد مصدوم را می بیند که لاشخورها محاصره اش کرده اند.

برخلاف یک هنرمند (fine artist), تصویرگر تصاویر را معمولا برای یک مشتری که هدف مشخصی دارد، خلق می کند. هنرمند ممکن است اثری مبهم یا کاملا مبتنی بر تفسیر، خلق کند. اما چالش تصویرگر، رساندن یک پیغام مشخص است. در کار تصویرگر، جملاتی از قبیل “این همان معنی را دارد که تو می خواهی داشته باشد” یا “تو فکر میکنی چه مفهومی دارد؟” نمی گنجند. خیر، تصویرگران وجود دارند تا ارتباط واضح برقرار کنند.

موفقیت در این وظیفه همان موفقیت تصویرگراست. بگذارید برای بیان منظورم مثالی بزنم. تصویر کله خوک مقابل تصویرسازی شده برای داستانی درباره ی گروهی که اعتقاد داشتند باید غذایشان را شخصا بشناسند.آنها به مزرعه ی دورافتاده ای رفتند و در آنجا با خوکی آشنا شدند که اسمش را هکتور گذاشتند، پس از شناختن او، سلاخی اش کردند، او را پختند و خوردند. تصویر این داستان، هکتور در بشقاب با چاقو و چنگال به خوبی منظور را می رساند.

در اینجا قصد ندارم این موضوع را مطرح کنم که اثر هنری روایتگر یا رساننده ی یک ایده به ببیننده نیست یا نمی تواند باشد. اثر هنری قطعا می تواند این امور را تحقق بخشد. اما در عین حال می تواند ارجاع پذیر به خود یا مبهم باشد به شکلی که تصویرگری نمی تواند. مادامی که تصویرگر می کوشد اثر هنری با کیفیتی بیافریند که به آن ببالد، هدف نهایی راضی کردن مشتری و خلق اثری است که توسط اکثریت ببینندگان درک شود.

تفاوت بین کار هنرمند (fine artist) و تصویرگر در تصویر پایین سیاه و سفید اثر Tracy Jacobs جمع شده اند.

اثر باشکوهی است! من می توانم تمام روز را به غرق شدن در تمام این سیاه های جوهری با بافت زیبا سپری کنم.اما این یک اثر هنری (fine art) است.
هیچ قصه ای را برایم نمی گوید و قصدش را هم ندارد.

از کتاب “تصویری که کار میکند”

اثر Greg Houston

ترجمه هدی عظیمی

2 دیدگاه ها

  1. اشکان گفت:

    خیلی متشکر
    مطلب بسیار شفاف کننده ای بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هشت =