Quentin Blake، کوآنتین بلیک، تصویرگر

کوانتین بلیک، Quentin Blake

بیوگرافی کوآنتین بلیک(Quentin Blake) تصویرگر مشهور انگلیسی

کوانتین بلیک در سال ١٩٣٢ در حومه شهر لندن به دنیا آمد و از زمانی که به یاد دارد، نقاشی می کند.
او از مدرسه ادبیات چیزل هرست و سیدکاپ فارق التحصیل شد و بعد از آن به خدمت سربازی رفت. در داونینگ کالج کمبریج به تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی پرداخت.

همیشه با تصویرگری زندگی خود را گذرانده و در کنار آن نیز به تدریس مشغول است. کوانتین بیش از ٢٠ سال سابقه تدریس در دانشگاه هنر رویال را دارد، جایی که به عنوان رئیس گروه تصویرپردازی طی سال های ١٩٧٨ تا ١٩٨۶ نیز فعالیت می کرده است.

اولین نقاشی های وی در حالی در هفته نامه پانچ منتشر شد که کوانتین تنها ١۶ سال داشت و هنوز به مدرسه می رفت. او برای این هفته نامه و مجله های دیگر سال ها فعالیت کرد تا سرانجام با کتاب a drink of water، نوشته جان یومن، در سال ١٩۶٠ پا به عرصه کتاب های کودکان گذاشت.

کوانتین بلیک به دلیل همکاری با نویسنده هایی چون راسل هوبن، جون ایکن، مایکل روزن، جان یومن و البته رولد دال، شهرت بالایی دارد.

در ویدئوهای زیر از زبان کوانتین بلیک بشنویم:

او همچنین تصویرگری قصه های کلاسیکی همچون a Christmas carol و Candide را انجام داده است و خالق شخصیت هایی چون آقای مگنولیا و خانم آرمیتج است.

از دهه ٩٠، کوانتین متصدی نمایشگاه هایی در گالری ملی انگلستان، کتابخانه ملی و موزه پتی پلس پاریس بوده است. چند سالی است که کارهای وی در ابعاد بزرگ در بیمارستان ها و فضاهای بهداشتی درمانی کشورهای انگلستان و فرانسه در معرض عموم قرار می گیرد. اخیراً کوانتین طرحی را برای بیمارستان زنان زایمان انگرز فرانسه به پایان رسانده است.

کوانتین بلیک جوایز متعددی را برای کتاب های خود دریافت کرده است. از جمله این جوایز می توان به جایزه Whitbread، مدال Kate Greenaway، جایزه Emil/Kurt Maschler و همینطور جایزه بین المللی Bologna Ragazzi اشاره کرد. در سال ٢٠٠٢، کوانتین برنده مهمترین جایزه کتاب های کودکان؛ هانس کریستین اندرسن، برای تصویرسازی شد. در ٢٠٠۴، بلیک عنوان “شوالیه هنر و ادبیات” را از دولت فرانسه دریافت کرد. این عنوان به دلیل فعالیت های او در حوزه ادبیات به وی اهدا شد. همچنین در سال ٢٠٠٧، وی نشان افسر را نیز دریافت کرد. در سال ٢٠١۴ او به تالار مشاهیر فرانسه راه یافت. این اتفاق برای کسانی که فرانسوی نیستند خیلی کم رخ می دهد. از ١٩٩٩ تا ٢٠٠١، کوانتین مسئول ترویج کتاب های کودکان بود و در این راستا، کتابی به عنوان Laureate’s Progress منتشر کرد که فعالیت های او را در این دو سال خلاصه می کرد.

کوانتین دارای مدارک افتخاری متعددی است و در سال ٢٠١٣ مقام شوالیه انگلستان، به خاطر فعالیت هایش در زمینه ادبیات، به وی اهدا شد.

“بلیک از عالی هم بهتر است. او وابسته به چهارچوب خاصی نیست و قاعده ها را به هم می زند، همچنین واقعی و اجتماعی است. هر وقت که بخواهد به جزئیات توجه می کند. بدون گفتن چیزی، داستان های جذاب تعریف می کند. او و رولد دال گویی برای همکاری با یکدیگر به دنیا آمده بودند. تا بحال کودکی را ندیده ام که از کوانتین بلیک خوشش نیاید.”
ملانی مک دونا، دیلی تلگراف

 ترجمه: خانه هنر زیما (علی روزخش)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =