آیا طراحی کردن (drawing) برای دیزاینرها اهمیت دارد؟

یکی از بحث‌های داغی که عموما در میان دیزاینرها درمی‌گیرد این است که آیا داشتن توان و استعداد طراحی (به معنی drawing) اصلا به درد یک دیزاینر می‌خورد و برای او اهمیتی دارد یا خیر؟ منظورم این است که، آخر دیزاینر که دیگر نیازی به نقاشی کشیدن ندارد، بعدهم کامپیوتر تمام این کارها را برایش انجام می‌دهد دیگر. چندتایی عکس دانلود می‌کنی و از فیلترهای فراوانی که برای این حوزه کاری ساخته شده استفاده می‌کنی و در فتوشاپ بالاخره سروته قضیه را هم می‌آوری و اتفاقا نتیجه کار هم عموما رضایت‌بخش از آب در می‌آید!
اما طراحی کردن صرفا پدیده‌ای برای به تصویر کشیدن تصویری که در ذهن داریم یا صرفا قضیه‌ای زیبایی شناختی نیست، مبحثی بسیار فراتر از این قبیل تصورات است. طراحی فرآیندی منجر به درک زبانی بصری است. زمانی که مشغول ترسیم چیزی هستی عملا با دیدگاه متفاوتی به آن نگاه می‌کنی و به یک آگاهی متفاوت می‌رسی. از خود می‌پرسی چرا هرچیزی به یک شکل خاص بنظر می‌رسد و در آخر به درک صحیحی از ساخته و پرداخته شدن هر چیزی می‌رسی. اینکه نور چطور با سطح تعامل پیدا می‌کند، چطور رنگ‌ها بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند، مباحثی که شاید در نگاه اول اینطور در آن دقیق نشوی و سئوالاتی که در یک نگاه ساده به اطراف هرگز به ذهنت خطور نکند. برای اینکه بتوانی طراحی کنی باید به درک صحیحی از تمامی این مباحث برسی. حتی اگر قصد به اتمام رساندن طراحی را هم نداشته باشی اصلا اهمیتی ندارد، اما باید درنهایت این درک صحیح را پیدا کنی. چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که خودت را در فرآیند طراحی قرار داده و به‌نوعی در آن فرو بروی!

تمام دیزاینرهای خوب به نوعی طراحی می‌کنند. البته همه‌ی آنها در طراحی حرفه‌ای یا پیشکسوت نیستند. ممکن است از طراحی برای ارائه‌ی اثر هنریِ نهایی استفاده نکنند، اما مطمئن باش که همه‌ی آنها در جایی از روند خلق آثارشان از طراحی بهره می‌گیرند. بعضی برای این طراحی می‌کنند که ادراکشان را از جهان پیرامونشان پیشرفت دهند، برخی دیگر برای پروراندن ایده‌ و تکنیکشان طراحی می‌کنند. لازم نیست در طراحی کردن بی‌نهایت خوب باشی. اما واقعا لازم است آن را امتحان کنی. و برای یافتن “دیدِ هنرمندانه” جستجو کنی. با دید هنرمندانه جهان را مشاهده کنی و به شکل دیداری و بدون استفاده از کلمات آنرا بیان کنی. این همان جایی است که در آن شکل، رنگ، بافت و نور، کلماتت می‌شوند.
پس واقعا فرقی نمی‌کند که در حال طی مسیر خلاقانه در حیطه‌ی هنر ناب هستی یا دیزاین، در هر دو صورت فهمیدن اینکه چگونه با استفاده از زبان تصویر و بدون استفاده از کلمه ارتباط برقرار کنی، بسیار حیاتی و مهم است. طراحی بهترین راهیست که می‌تواند یک زبان دیداریِ قدرتمند و مطمئن را ایجاد کند.

ترم جدید طراحی حضوری از ۱۷ مهر و ترم جدید طراحی آنلاین از ۱۶ مهر در زیما شروع می‌شود.

دوره حضوری طراحی

دوره آنلاین طراحی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =