اتود زدن دستی و طراحی قبل از اجرای کامپیوتری پروژه‌ها چه اهمیتی دارد؟

اتود زدن و از پیش طراحی کردن هر ایده ای باعث ارتقاء سطح آن ایده یا فکر میشود، عملکرد را مرحله به مرحله ثبت میکند، جریان فکری که در ذهن طراح میگذرد را بطور مستند روی کاغذ ثبت میکند و در نهایت هرچیزی که در ذهن طراح میگذرد را برای اشخاص دیگر قابل رویت و تصویر میکند.

معمولا دیزاینرها از اهمیت طراحی پیش از اجرا غافل هستند و مستقیما هرآنچه به ذهنشان میرسد در فتوشاپ طراحی میکنند، در نتیجه خروجی کارها طراحی ضعیفی دارد اما اتود زدن قبل از اجرای هر ایده‌ای کمک میکند تا راه حل ها و روشهای جدیدی برای پیشبرد بهتر پروژه پیدا کرد و به جد میتوان گفت که اتود زدن، یکی از مهمترین و غیرقابل انکارترین بخشهای پروسه تولید و طراحی است!.

تحقیق و جستجو

قبل از اینکه اقدام به اتود زدن کنید باید در ابتدا درک صحیحی از مشکلی که قرار است راه‌حلی برای آن پیدا کنید و یا پروژه‌ای که قرار است آنرا مجدد طراحی کنید داشته باشید. تحقیق و جستجو در کل این پروسه نقشی حیاتی ایفا میکند چون دقیقا در همین مرحله است که ایده‌های جدید در ذهن شما شکل میگیرند و دقیقا وجود این مرحله، برای شکوفا شدن ایده‌های جدید طراحی در ذهن شما ضروری است. اتود زدن، به شما در دست یافتن به ایده‌هایی عملا نامحدود، قبل از وارد شدن به مرحله اجرا کردن هر کدام از طرح‌ها بصورت گرافیکی و اصولی کمک می‌کند

اتود زدن

اتود زدن اولین قدم جهت شروع کردن پروسه طراحی است، قدمی که هر طراح باید در ابتدای کار بردارد و از انجام آن چشم‌پوشی نکند. اتود زدنِ طرح اولیه البته نه فقط محدود به پروژههای طراحی و طراحان، که در بسیاری زمینه‌های شغلی و کاری نیز مرحله‌ای اساسی برای رسیدن به نتیجه دلخواه است. میدانید خوبی اتود زدن چیست؟ اینکه الزاما نباید طراح و نقاش باشید تا بتوانید طرح اولیه‌ای از آنچه در ذهن دارید پیاده کنید، این مرحله اساسی و حیاتی به هرکسی که قصد انجام هر پروژه‌ای را دارد کمک میکند تا بیشتر در ایده خود غرق شده و زوایای جدیدی از طرح خامی که در ذهن دارد را پیدا کند و در نهایت، به هدف نهایی به بهترین شکل برسد.

برای اتود زدن به تجهیزات یا لوازم خاص و حرفه‌ای نیاز نیست، یک قلم و کاغذ هم برای کشیدن طرح اولیه کافیست، یا حتی یک ماژیک و تخته ‌وایت برد. بطور کلی هرچیزی که اثری ثابت و ماندگار بگذارد حالا میخواهد مداد باشد یا ماژیک، هر کدام که دم دستتان است. بعدهم طرحی که میزنید قرار نیست در نمایشگاهی عرضه شود، بنابراین اصلا به تمیز بودن و مرتب بودنش فکر نکنید. هرآنچه در ذهن دارید پیاده کنید، کاغذتان را خط‌خطی کنید و هرطور که دلتان میخواهد طرح بزنید، اینطوری از مرحله‌ای که نگران زیبایی کارتان هستید خارج شده و بطور مطلق روی بطن کار متمرکز خواهید شد!

اتود زدن و طراحی برای دیزاینرها

طراحی چهارچوب (Wireframes)

متاسفانه عده زیادی تصور میکنند چهارچوب کشیدن، همان اتود زدن است در حالیکه بهیچ عنوان اینطور نیست. چهارچوب کشیدن در حقیقت مرحله پیشرفته‌تر اتود زدن است. زمانی که ایده ما شکل و حالت منسجمی بخود گرفته و میتوانیم ساختمان کلی آن را متصور شویم که در این مرحله به طراحی جزئیات بیشتر و توصیفات دقیقتر چیزی که در ذهن داریم خواهیم پرداخت. دقت داشته باشید اتود زدن و پیشطراحی کردن باید قبل از مرحله طراحی چهارچوب باشد در غیر اینصورت طرح نهایی، آن انسجامی که باید را نخواهد داشت.

طراحی در دیزاین

کار گروهی

اگر اجرای پروژه بصورت گروهی است باید اتودهای تمامی اعضای گروه بصورت مجزا اما در جلسات گروهی و بصورت جمعی مورد بازدید و بررسی قرار بگیرد. بهترین بخش‌ها برداشته و در نهایت جمع‌بندی نهایی بر مبنای کار فکری تمام اعضای گروه ارائه شود. بررسی و نتیجه‌گیری گروهی میتواند هم بصورت جلسات گروهی و بصورت کلامی و یا در نهایت به‌شکل صورتجلسه کتبی تنظیم و در نهایت اتود نهایی از این بحث، استخراج شود. تمامی ایده‌های پرداخته شده از سوی اعضا باید توسط سرگروه مورد بازبینی قرار گرفته و در نهایت اوست که نظر نهایی در مورد بهترین ایده را صادر خواهد کرد.

اینکه یک سرپرست و سرگروهی که به نسبت سایر اعضای گروه، از تجربه بیشتری برخوردار است به کار تمامی اعضا نظارت داشته و در نهایت، رای نهایی را صادر میکند در رسیدن به نتیجه مطلوب تاثیر بسزایی خوهد داشت. در این مرحله اعضا میتوانند بر اساس نظر سرگروه و رهبر تیم، اتودهای دیگری بر مبنای طرحهای انتخاب شده بزنند و در نهایت به جمع‌بندی و طراحی چهارچوب برسند. طراحی چهارچوب نیز مانند اتود زدن به ابزار خاصی نیاز نداشته و روی کاغذ و عموما سیاه و سفید اجرا میشود. چهارچوب مرحله‌ای از اجرای ایده است که در آن تمامی نظرها و ایده‌ها تجمیع شده و یک ساختار کلی بر اساس چیزی که در نهایت قرار است بعنوان خروجی پروژه تحویل داده شود، طراحی می‌گردد.

طراحی چهارچوب البته کار دشواری نیست و نباید استرس این مرحله را داشت زیرا نرم‌افزارهای بسیاری وجود دارند که ابزارهای بسیار مفیدی برای طراحی این بخش از پروژه ارائه میکنند و عملا کار را برای گروه، آسان می‌کنند. از این دست نرم‌افزارها می‌توانیم به ایلاستراتور اشاره کنیم. در نهایت این شما هستید که مبنای خروجی جلسه طرح و ایده بر اساس اتودها را بعنوان زیرساخت چهارچوب خود قرار داده و قالب کلی چیزی که در نظر دارید را استخراج و طراحی میکند.

طراحی وایرفریم

فواید اتود زدن و پیشطراحی کردن

۱. کاهش زمان صرف شده در طی پروسه کاری

۲. موقعیتی خوب برای ایجاد روح همکاری و کار گروهی میان اعضای تیم و رسیدن به ایده‌های برتر و ناب

۳. تصحیح و بهبود بخشیدن به پروسه طراحی چهارچوب و قالب کلی ایده

۴. کمک به ارزیابی و امکان‌سنجی ویژگی‌های مدنظر پروژه و از بین بردن مشکلات پیشروی کار

۵. امکان همکاری و مشارکت تمامی اعضای گروه بدون در نظر گرفتن توانایی شخص در طراحی

ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای اتود زدن و پیشطراحی

۱. مداد

۲. کاغذ

۳. ماژیکهای پاک نشونده

۴. ماژیک شبرنگ

۵. کاغذهای رنگی پشت چسبدار برای طرح ایده‌های ثانویه و یا یادداشت گذاشتن بر روی متون

۶. کاغذ گراف

۷. تخته وایت‌برد

نتیجهگیری

برخی از بهترین و درخشانترین ایدهها صرفا از یک اتود ساده شروع شده‌اند. روشی بسیار قدرتمند و عالی زیرا شخص در طی این پروسه، به ایده‌های نابی در مورد تصور خامی که در ذهن دارد می‌رسد و حتی راه‌حل‌هایی که در حالت عادی به ذهنش نخواهد رسید، در مورد انجام پروژه به ذهنش خطور خواهد کرد. رسیدن به یک طرح جامع و عالی آنهم بدون هیچ پیشش‌زمینه و زیرساختی عملا کاری بسیار دشوار و ناممکن است، نمیشود ایده‌ای خوب و عالی را یکدفعه از هیچ بیرون بکشیم، بدون اینکه ساعتها و یا حتی روزها روی آن فکر و تحقیق کرده باشیم، دقیقا به همین دلیل است که اتود زدن و پیشطراحی کردن یکی از مهمترین و اساسیترین مراحل در پروسه طراحی و تولید است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − ده =