ماجرای چگونگی طراحی لوگوی گروه کوئین

ماجرای چگونگی طراحی لوگوی گروه کوئین

(همان لوگویی که در فیلم جایش خالی بود!)

فردی مرکوری فقید که نه تنها موسیقیدان و خواننده شهیر و تکرارنشدنی سبک راک بود، بلکه طراحی لوگوی مشهور و بی‌نظیر گروهش را نیز در زمان خود انجام داده بود که بواقع طراحی تکرارنشدنی و زیبایی دارد.

فردی مرکوری مدرک خود در زمینه طراحی و گرافیک را از کالج هنر ایلینگ دریافت کرد، در حال حاضر این کالج تحت عنوان پردیس دانشگاهی ایلینگ متعلق به دانشگاه غرب لندن شناخته می‌شود و بهمین خاطر، فردی تنها و بهترین عضو گروهشان بود که می‌توانست طراحی لوگوی گروه را انجام دهد.

لوگوی گروه کوئین یا بقول خودشان نشان ملکه برای اولین‌بار روی پشت جلد اولین آلبومشان به چاپ رسید و در ابتدا تنها خطوطی بود که شکل اصلی را تشکیل می‌داد، خطوطی کاملا ساده و نه رنگ و بعدی داشت و نه چیزی و صرفا طرحی بود دورگیری شده اما به مرور زمان، لوگوی این گروه دچار تغییرات عمده‌ای شد و در نهایت به شکل نهایی و شکوه اصلی خود دست یافت.

درون‌مایه طرح اصلی لوگو الهام گرفته از نشان ماه تولد اعضای این گروه است، طرح دو شیر که الهام گرفته از نشان ماه تولد دو درامر گروه یعنی راجر تیلور و باسیست جان دیکون است، خرچنگی که نشان ماه تولد گیتاریست گروه یعنی برایان می است و دو پری به نشانه ماه تولد خود فردی مرکوری. حرف Q و تاجی که روی آن قرار دارد مابین شیرها قرار گرفته و ققنوسی بالای این علامت به نشانه جاودانگی و ابدیت، بر تمام این مجموعه نظارت می‌کند.

نشان گروه کوئین طوری طراحی شده که بنوعی، می‌تواند از ابتدا الهام گرفته شده از نشان ملی بریتانیای کبیر نیز باشد!

متاسفانه بخشی که در فیلم موسیقی نامتعارف به طراحی این لوگو توسط فردی اشاره می‌کند بدلیل طولانی کردن زمان پخش فیلم از آن حذف شده اما گفته می‌شود که در نسخه بلوری یا dvd  امکان دارد این بخش گنجانده شود، بهرحال، در نسخه سینمایی این فیلم از این صحنه و اشاراتی که به آن می‌شود اثری نیست!

در ذیل، سیر تکاملی لوگو از طرحی که فردی مرکوری در ابتدا داد و به تدریج دچار تکامل شد قابل دیدن است؛

طرحی که فردی مرکوری در ابتدا زد

طرح تکمیل شده

2 دیدگاه ها

  1. سهراب گفت:

    هیچ وقت فکر نمی کردم پشت این لگو اینهمه قصه باشه:)
    ممنون زیما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =