دنیای رنگارنگ و شگفت‌انگیز جان بوث

آثار هنری جان بوث درست مانند طرز فکر او مملو از رنگ‌های شاد و سرزندگی و حیات است،
ما او را بیرون گالری هنری‌اش در شرق لندن ملاقات کردیم، و بما دفتری مملو از طرح‌های سرزنده و زیبایی نشان داد که مشخصا از روحیه شاد و مثبت‌نگر و زندگی در طبیعت زیبای کامبریاست.
زمینه کاری جان بوث تصویرگری و طراحی پارچه و سرامیک است و در طول ۳۴ سال فعالیت هنری خود با برندهای شناخته شده و طراح‌های مشهوری مانند فندی، گلوب تروتر و برند اسکاتلندی نساجی یعنی بگ و شرکا همکاری نزدیک داشته و طرح‌های رنگارنگش را در میان محصولات بسیاری از برندها می‌توان براحتی تشخیص داد.
جان بوث برای بسط و گسترش زمینه کاری‌اش تصمیم گرفته است تا علاوه بر همکاری با برندهای پوشاک و صنایع نساجی و سایر زمینه‌هایی که تابحال با ایشان همکاری می‌کرده در زمینه دکوراسیون و لوازم زینتی منزل نیز فعالیت کند. طبق گفته خودش، مهم نیست که روی چه سطحی طرح می‌زند، می‌خواهد گلدان باشد، لباس و پوشاک یا صرفا طرحی برای آویختن در منزل…چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که هر طرحی که به بازار عرضه می‌کند ارتباط مستقیمی با طراحی‌ها و نقاشی‌ها و در اصل سبک منحصر به فرد خودش داشته باشد.
جان بوث در اثنای دوره‌ای که طراحی مد را در مرکز سنت مارتین می‌گذراند دوره‌هایی را نیز نزد هنرمندان بنامی مانند جان گالیانو و زاندرا رودس گذراند و اولین پروژه مشترک و مرتبطی که در این زمینه داشت با کمپانی مد و لباس عاشیش و در زمینه مد لباس مردان – پروژه مرد پولکی – بود، پروژه‌ای که نبوغ بوث در طراحی مکمل ایده‌های منحصر به فرد خود طراحان شد و موفقیتی برای او کسب کرد.
جان بوث در کنار تمام پروژه‌هایی که در زمینه‌های مختلف داشته است زمینه مد و طراحی پوشاک را هیچوقت کنار نگذاشت و دراصل آنرا به یکی از مهمترین زمینه‌های فعالیت هنری خود تبدیل کرد زیرا بهترین روش برای جان‌بخشیدن به طرح‌هایش و به نمایش گذاردن آنها در نمایش‌های مد به تمام هنردوستان بود و همین طرح‌های خلاق او به صنعت دکوراسیون و سرامیک نیز سرایت کرده است، مجسمه‌های سرامیکی کوچکی که روی قفسه‌ها منتظر پخته شدن هستند نسبت به نمایش‌های مد که صرفا برای عده خاصی قابل رویت است، زمینه نمایش بیشتری از آثار را برای هنردوستان بیشتری فراهم می‌آورد.
روزی که به ملاقاتش رفته بودیم برخلاف همیشه لباس راحتی بسیار ساده‌ای بتن داشت و همانطور که کفگیرهای سرامیکی را جابجا می‌کرد برای ما توضیح داد که بعنوان هنرمندی که در زمینه مد فعالیت می‌کند هیچوقت اینطور در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود ولی چون استودیویش مقداری بهم ریخته امروز استثنا اینطور در گالری محل فعالیتش حاضر شده است!
جان بوث در مورد اینکه در آینده چه هدفی در ذهن دارد گفت که می‌خواهد در زمینه لباس‌های بافت نیز فعالیت خود را آغاز کند.
فعالیت در حوزه مد این حقیقت را که چقدر سبک بوث بسط‌پذیر و قابل عطف به تمامی زمینه‌های هنری است بما نشان داد، از جاسوئیچی‌های برند فندی گرفته تا لباس دست‌دوزی که الکسیس تیلور در یکی از اجراهای تورهای موسیقی‌اش بتن کرده بود و سبک منحصر به فرد او قابل عطف، به تمامی زمینه‌های هنری است.

آخرین نمایشگاه بوث بنام اتاق خواب جان بوث در واقع تاثیر گرفته از رویای نوجوانی هنرمند است. در آن دوره جان بوث علاقه بسیاری داشت که اتاق‌خوابی با طرح‌ها و دکوراسیون خاص خودش داشته باشد و حتی از این رویایی که در سر داشت طراحی‌هایی ولو بسیار ابتدایی انجام داده است. این نمایشگاه جدید با الهام از کارهای گذشته وی و با همکاری استودیو وولتر در مای‌فیر، واقع در شماره پنج کارلوس پلیس واقع شده و خود هنرمند در مورد آثاری که در این محل به نمایش گذاشته شده اینطور می‌گوید که هدفش، صرفا نمایش آثار بوده ولی درست مثل تمام نمایشگاه‌های دیگر کلیه آثار برای فروش نیز موجود خواهد بود.
این نمایشگاه تا تاریخ ۱۷نوامبر برقرار است و علاقمندان می‌توانند برای بازدید از اتاق خواب رویایی هنرمندی که تمام اجزای اتاق حتی تختخواب دونفره زیبایی که با طرح‌های خودش تزئین شده به این محل مراجعه کنند. از جمله آثار منحصر به فرد نمایشگاه می‌توان به همان تخت‌خواب دونفره که تمام با دست نقاشی و طراحی شده و همچنین میزنهارخوری با فنجان‌هایی هماهنگ از آثار یان مک‌اینتر اشاره نمود.
چیزی که در این نمایشگاه از نظر جان بوث اهمیت بسزایی دارد این است که برای هر سلیقه و قشری از جامعه چیزی برای لذت بردن هست و آثار، صرفا محدود به سلیقه هنری خاصی نمی‌شود، خود هنرمند اذعان داشته که نهایت هدفش این بود که کارهایی بسیار گران‌قیمت و خاص طراحی نکند و اصلا خودش اعتقاد دارد که چندان هنرمند شناخته شده و مشهوری نیست که بخواهد کارهایش را برای یک قشر خاص بطور صرف عرضه کند
« راستش ترجیح می‌دهم آدم‌هایی عادی برای خرید بمن مراجعه کنند تا افراد مشهور و بنام، لذت اینکه مادری برای هدیه به فرزندش از کارهای من استفاده کند برایم خیلی بیشتر از این است که آدم مشهوری کاری از من بخرد و در کلکسیونش بگذارد!»

1 دیدگاه

  1. سپیده راضی گفت:

    خیلی ممنون که این هنرمند و معرفی کردید.از دیدن کاراش کلی لذت بردم:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =