az tarahi zehni ta karakter design

از طراحی ذهنی تا طراحی شخصیت

مدرس: کمال طباطبایی

طول دوره: 10 جلسه 3 ساعته


مختصری درباره کارگاه از طراحی ذهنی تا طراحی شخصیت

هنگامی که به یک تصویرگر یا طراح جهت سفارش کار رجوع می شود، دلیل این انتخاب، نمونه آثار و تصاویر منحصر بفردی هستند که توسط آن هنرمند خلق شده اند، برای رسیدن به دستخط شخصی و همچنین دیزاین کاراکترها و آثار بی همتا دانستن چه چیزهایی لازم است؟
آیا دانستن اصول طراحی و مبانی هنرهای تجسمی به تنهایی کافی است؟
پاسخ این است که خیر، گرچه در طی این مسیر، دانش و تمرین همیشگی دروس پایه بسیار ضروری است اما کسب توانایی در طراحی ذهنی مانند پلی است که توسط آن می توان حدفاصل بین دانسته های آکادمیک با پرورش تخیل در جهت رسیدن به طراحی منحصر بفرد را طی کرد. در واقع قبل از رفتن به سراغ کارگاه های تخصصی تصویرسازی، گذراندن کارگاه طراحی ذهنی مفید خواهد بود.
در این کارگاه استراتژی اتخاذ می کنیم که در پایان، ذهن شما بتواند تصاویر مختلف را از تصورتان شکل دهد. با استفاده از راه حل هایی که مختص این کلاس ابداع شده اند و همچنین تکنیک هایی که آموزش خواهید دید – و البته به شرط انجام تمرینها و تکالیف – ذهن خود را نرمش می دهید و ضمن اصلاح رفتارهای قبلی، رفتارها و روش های جدیدی آموزش می بینید که ذائقه تصویری شما را فعال خواهند کرد. به این طریق ذهنتان را برای بازآفرینی تصاویری که از قبل در حافظه خود دارید آماده می کنید. نتیجه این باز آفرینی اثر منحصر بفرد خود شما خواهد بود که از فیلتر تخیلتان عبور کرده و معنای جدیدی یافته است و در عین حال بازنمایانه نیز هست.
در  این میان نکته ای که قابل توجه است، قدرت دست شما در طراحی است. لازم است برای این کلاس قبلا بر روی دانش طراحی آکادمیک کارکرده باشید و دستتان برای اجرای پیش طرح ها، اسکیس ها و اتتقال فوران های ذهنی شما بر روی کاغذ، دچار مشکل نباشد. در واقع به مرحله ای رسیده باشید که دست طراحیتان در اختیارتان باشد و آگاهانه ترسیم کند.
در چند جلسه پایانی کارگاه طراحی ذهنی، و پس از کسب تجربه و مهارت در این مرحله، وارد حیطه کاراکتر دیزاین می شوید و در مورد ویژگی های یک فرم و چگونگی تبدیل آن به تیپ یا کاراکتر می آموزید. سپس در  حوزه روایی داستان و با آگاهی بر زبان مشترک بصری موجود، شخصیتهای بی نظیر خود را خلق می کنید.


عکس هایی از کلاس “از طراحی ذهنی تا طراحی شخصیت”


اگر اینستاگرامی هستید آخرین اخبار و آفرها را دنبال کنید zimaarthouse@